Find us on Facebook

Find us on Instagram

PMR in the media: 1716

Latest posts

Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej i jej wpływ na postępowanie upadłościowe
Magdalena Żabińska

   Spis treściWstęp Ustanie wspólności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu Ustanie wspólności majątkowej na skutek rozwodu Ustanie wspólności majątkowej na podstawie umowy Zakończenie Wstęp Czy żona odpowiada za długi męża albo mąż za długi poczynione przez żonę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i łatwa do udzielenia. Na sytuację finansową małżonków niewątpliwie ma wpływ występowanie wspólności majątkowej czy też jej brak. W niniejszym artykule omówimy, jak zakończenie wspólności majątkowej wpływa na postępowanie upadłościowe oraz jakie zasady rządzą tym zagadnieniem. Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. stanowi, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, nazywana również wspólnością ustawową. Obejmuje ona przy tym wszystkie przedmioty majątkowe, jakie nabyte zostaną w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub tylko przez jednego z nich. Wspólność majątkowa małżeńska stanowi zatem niejako formę zarządzania majątkiem nabytym w trakcie małżeństwa. Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej może mieć istotne konsekwencje zarówno w sferze prawa […] (...)

22 October 2024
Upadłość konsumencka – co zrobić?
Karolina Kamińska

   Spis treści: Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem prawnym przeznaczonym dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych.  Zazwyczaj takie zadłużenie wiąże się z przyczynami powstałymi niezależnie od działania dłużnika, m.in. utratą pracy, ciężką sytuacją zdrowotną uniemożliwiającą spłatę zobowiązań finansowych jak też nietrafnymi decyzjami finansowymi. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej tj., każdej osobie nie będącej przedsiębiorcą, na umorzenie całości lub części długów, których nie są w stanie spłacić. Celem upadłości konsumenckiej jest umożliwienie, osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, nowego startu, aby jednak do tego doszło, należy odpowiednio się przygotować. 2. Jakie dokumenty należy przygotować do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Pierwszą, a zarazem najważniejszą czynnością, jakiej należy dokonać w dążeniu do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przygotowanie odpowiednich dokumentów przedstawiających sytuację finansową dłużnika. Dokumenty te powinny potwierdzać: Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, kolejnym etapem jest złożenie wniosku o ogłoszenie […] (...)

16 October 2024
Upadłość konsumencka – Ile trwa postępowanie
Daniel Anisimowicz

   Upadłość konsumencka zdecydowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób mających problemy finansowe. Duże grono takich osób zastanawia się, czy mogą ogłosić upadłość nie posiadając żadnego majątku oraz ile będzie trwało takie postępowanie. Spis Treści: Upadłość konsumencka – co to jestUpadłość konsumencka jest to postępowanie upadłościowe, które otwiera się w stosunku do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są niezdolne do spłaty swoich zobowiązań. Często zdarza się, że takie osoby nie posiadają majątku, który mógłby zostać przeznaczony na spłatę wierzycieli, bądź pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, lecz to nie jest negatywną przesłanką uniemożliwiającą otwarcie takiego postępowania. W takiej sytuacji, po otwarciu postępowania, Skarb Państwa pokrywa koszty w imieniu Upadłego konsumenta.  Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego głównym celem postępowania jest oddłużenie Upadłego. Takie postępowanie najczęściej kończy się częściowym bądź całkowitym umorzeniem zobowiązań Upadłego konsumenta. Kto może ogłosić upadłość konsumencką Upadłość konsumencką może ogłosić – jak sama nazwa wskazuje – konsument, […] (...)

08 October 2024
Propozycje układowe – najważniejszy dokument w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Marta Zarówna

   Propozycje układowe to zdecydowanie najważniejszy dokument w postępowaniu restrukturyzacyjnym będący jednocześnie ofertą oraz obietnicą, którą przedsiębiorca składa swoim wierzycielom. Właściwie sporządzone, realistyczne i wykonalne propozycje układowe są kluczem do sukcesu w postępowaniu restrukturyzacyjnym, bowiem mogą przyczynić się do utrzymania przedsiębiorstwa na rynku oraz zabezpieczyć redystrybucję środków w ramach wykonania układu zabezpieczając ochronę słusznych praw wierzycieli. W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć Państwu najważniejsze informacje w tym zakresie.  Spis treści: Propozycje układowe określają zasady i sposoby zaspokojenia zobowiązań dłużnika wobec jego wierzycieli. Innymi słowy jest to oferta porozumienia kierowana do wierzycieli zawierająca najważniejsze dla stron postanowienia, co do metod, terminów, wysokości i form rozliczenia. Propozycje układowe w postępowaniu restrukturyzacyjnym z uwagi na to, że co do zasady obejmuje ono szerszy wachlarz wierzytelności mają charakter znacznie bardziej złożony i umożliwiają zawarcie kompleksowego układu, nawet przy braku akceptacji ze strony niektórych wierzycieli. 2. Jaki jest cel składania propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Jak wskazano […] (...)

23 September 2024
Nadzorca sądowy w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Daniel Anisimowicz

   Zgodnie z ustawą prawo restrukturyzacyjne naczelnym celem postępowania jest uniknięcie upadłości. W czasie trwania postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik wraz z organem pozasądowym dokonują szeregu czynności zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa dłużnika, aby mogło ono dalej funkcjonować w obrocie gospodarczym. Wyróżniamy następujące rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: Postępowanie układowe oraz przyspieszone postępowanie układowe zostają otwarte na postanowienie Sądu. Sąd wydając postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego wyznacza również osobę Nadzorcy Sądowego. Kim jest Nadzorca Sądowy? Zgodnie z art. 23 Prawa Restrukturyzacyjnego postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi się z udziałem nadzorcy, który może być nadzorcą układu lub nadzorcą sądowym albo zarządcy.. Nadzorca sądowy jest więc jednym z organów pozasądowych w postępowaniu restrukturyzacyjnego, który – jak sama nazwa wskazuje – sprawuje nadzór nad właściwym przebiegiem postępowania. Poza nadzorem nad postępowaniem nadzorca sądowy posiada też szereg uprawnień oraz obowiązków, które zostały zawarte w ustawie Prawo Restrukturyzacyjne. Przede wszystkim w wyżej wskazanych postępowaniach prawo do zarządzania przedsiębiorstwem zostaje ograniczone do […] (...)

17 September 2024
Highlights of tax liabilities and arrears - what are they? how to check them? what can be done about them?
Marta Zarówna

   Beniamin Franklin w liście do Jean-Baptiste Leroy’a z 1789 napisał słynne zdanie „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”, które do dziś nie traci na aktualności, a nieuchronność podatków staje się bolączką wielu osób. Z danych resortu finansów wynika, że zaległości podatkowe Polaków w 2023r. przekroczyły 115 mld zł, z czego aż 81 % stanowią zaległości z tytułu podatku od towarów i usług VAT, zatem dotyczą w największym udziale przedsiębiorców. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze kwestie dotyczące tego zagadnienia, w tym przede wszystkim odpowiadamy na pytanie czym jest zobowiązanie, a czym zaległość podatkowa, jak można je sprawdzić i jak można sobie z nim poradzić. Ad.1 Co to jest zobowiązanie podatkowe? Zadłużenie wobec Urzędu Skarbowego to sytuacja, w której podatnik ma niezapłacone zobowiązania podatkowe wobec administracji skarbowej. Ordynacja podatkowa definiuje zobowiązanie podatkowe jako wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia podatku na rzecz szeroko rozumianego państwa w wysokości, […] (...)

10 September 2024
Arrangement modification proceedings
Marta Zarówna

   Postępowanie o zmianę układu Tematyka, związana z długoterminową projekcją planów restrukturyzacyjnych, spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych klientów. Warto podkreślić, że układ projektowany w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie jest ostateczną konstrukcją – otwiera on przedsiębiorcom drogę do dalszych modyfikacji, gdy warunki finansowe ulegną zmianie. Z naszych obserwacji wynika, że nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy są w trakcie realizacji układu, mają pełną świadomość tego rozwiązania oraz korzyści, jakie może przynieść.Zatwierdzony układ nie jest „zamkniętym” procesem, który musi się zakończyć realizacją negatywnego scenariusza w przypadku trudności finansowych. Przedsiębiorca, który zauważa, że jego dochody znacząco spadły w trakcie wykonywania układu, ma prawo złożyć wniosek o jego modyfikację. W dedykowanej przestrzeni zamieściliśmy wszystkie artykuły w tematyce zmiany układu, zapraszamy do zapoznania się z nimi. Postępowanie o zmianę układu część 1 Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego to pierwszy krok na drodze do odzyskania płynności i uniknięcia upadłości, a przyjęcie układu i jego prawomocne zatwierdzenie to ten moment, kiedy Przedsiębiorca […] (...)

06 September 2024
Proceedings for the modification of the arrangement Part 3
Marta Zarówna

   A look from a creditor's perspective We would like to present to you the next part of our considerations concerning a change to an arrangement, this time addressing the creditors, who are the most important participants of the proceedings, as the fate of a change to an arrangement, and often also the debtor's further existence, rests in their hands. Statistically, most proceedings for a change to the arrangement are initiated as a result of a reduction of income from the debtor's enterprise, in order to obtain the creditors' approval for such a modification of the payment method that will ensure its further enforceability and at the same time be acceptable to the creditors. In the course of the proceedings for modification of the arrangement, the previously approved arrangement continues to be valid and should, in principle, be implemented by the debtor. The phrase 'in principle' appears not by accident, because while there are no provisions that explicitly allow the debtor to withhold repayment of the arrangement instalments, in practice this happens very often and means for the creditors a reduction or at least a temporary suspension of repayment at least during the period of the proceedings. It is necessary to begin by explaining the consequences of a delay in [...] (...)

05 September 2024
Debt with ZUS - what to do
Aleksandra Pakuła

   ZUS debt - what to do If you have a ZUS debt, it is important to take prompt action to pay it off. Remember that ZUS does not have to go to court for a payment order or judgment in order to enforce the contributions owed. If an entrepreneur does not pay contributions on time, pays only part of the obligation or does not do it at all, ZUS will first send a reminder. If, after a reminder, the payment is still not received, ZUS may immediately proceed with enforcement. This enforcement may be conducted almost immediately, as ZUS has the right to issue a title on its own, based on which it will seize bank accounts, remuneration and, in the worst cases, even cars or real estate. What to do in such a situation? I. Disbursement of ZUS contributions in instalments How can ZUS contributions be disbursed in instalments? Your first step should be to contact ZUS to find out exactly how much you owe. You can do this by: [...] (...)

03 September 2024
How do you check your debts?
Daniel Anisimowicz

   Have you had a bailiff knock on your door and try to sell your assets? Or perhaps you are being harassed by debt collection companies? It can happen that such companies contact you out of the blue and you do not know what to do. It may happen that you forget about your debt and your creditors do not remind you, but instead go straight to court or debt collection. Here is how to effectively check your debt and what to do to avoid such unpleasant surprises. CONTENTS: Where do the debts you don't know about come from? Anyone can find themselves in a situation where they are unaware of their debts. These debts can arise for a variety of reasons - from old fines to unpaid subscriptions to financial fraud. This is why it is a good idea to check your debt status regularly. So that you can react quickly and protect yourself from an unexpected reaction from your creditors. How do you check if you have debts? As we mentioned above, it is worth checking your debts regularly to avoid problems [...] (...)

29 August 2024

PMR in the media

9+
years on the market

100+
proceedings

1000+
customers

Form contact

    The administrator of your personal data provided in the contact form is PMR Restrukturyzacje S.A. with its registered office in Warsaw. The personal data provided will be processed in order to respond to your enquiry. Information about your rights, the legal basis for processing your personal data and the period for which your data is stored "are located here.

    Call:
    +48 22-30-05-105
    +48 22-30-05-106 (fax)

    Write:
    kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

    Visit us:
    70 Prosta Street
    00-838 Warsaw

    Visitor hours:
    Mon-Fri: 9:00 - 13:00
    Wednesday: 13:00 - 16:00

    Find us on Facebook

    Find us on Instagram

    PMR Restructuring S.A. @ 2024

    en_GBEnglish