Знайдіть нас на Facebook

Шукайте нас в Instagram

ПМР у засобах масової інформації: 1716

Останні публікації

Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej i jej wpływ na postępowanie upadłościowe
Магдалена Жабінська

   Spis treściWstęp Ustanie wspólności majątkowej na podstawie orzeczenia sądu Ustanie wspólności majątkowej na skutek rozwodu Ustanie wspólności majątkowej na podstawie umowy Zakończenie Wstęp Czy żona odpowiada za długi męża albo mąż za długi poczynione przez żonę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i łatwa do udzielenia. Na sytuację finansową małżonków niewątpliwie ma wpływ występowanie wspólności majątkowej czy też jej brak. W niniejszym artykule omówimy, jak zakończenie wspólności majątkowej wpływa na postępowanie upadłościowe oraz jakie zasady rządzą tym zagadnieniem. Artykuł 31 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. stanowi, że z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa, nazywana również wspólnością ustawową. Obejmuje ona przy tym wszystkie przedmioty majątkowe, jakie nabyte zostaną w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub tylko przez jednego z nich. Wspólność majątkowa małżeńska stanowi zatem niejako formę zarządzania majątkiem nabytym w trakcie małżeństwa. Ustanie wspólności majątkowej małżeńskiej może mieć istotne konsekwencje zarówno w sferze prawa […] (...)

22 Жовтень 2024
Upadłość konsumencka – co zrobić?
Karolina Kamińska

   Spis treści: Upadłość konsumencka jest rozwiązaniem prawnym przeznaczonym dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które nie są w stanie spłacić swoich zobowiązań finansowych.  Zazwyczaj takie zadłużenie wiąże się z przyczynami powstałymi niezależnie od działania dłużnika, m.in. utratą pracy, ciężką sytuacją zdrowotną uniemożliwiającą spłatę zobowiązań finansowych jak też nietrafnymi decyzjami finansowymi. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pozwala osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej tj., każdej osobie nie będącej przedsiębiorcą, na umorzenie całości lub części długów, których nie są w stanie spłacić. Celem upadłości konsumenckiej jest umożliwienie, osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, nowego startu, aby jednak do tego doszło, należy odpowiednio się przygotować. 2. Jakie dokumenty należy przygotować do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Pierwszą, a zarazem najważniejszą czynnością, jakiej należy dokonać w dążeniu do ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest przygotowanie odpowiednich dokumentów przedstawiających sytuację finansową dłużnika. Dokumenty te powinny potwierdzać: Po skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, kolejnym etapem jest złożenie wniosku o ogłoszenie […] (...)

16 Жовтень 2024
Upadłość konsumencka – Ile trwa postępowanie
Даніель Анісімович

   Upadłość konsumencka zdecydowanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród osób mających problemy finansowe. Duże grono takich osób zastanawia się, czy mogą ogłosić upadłość nie posiadając żadnego majątku oraz ile będzie trwało takie postępowanie. Spis Treści: Upadłość konsumencka – co to jestUpadłość konsumencka jest to postępowanie upadłościowe, które otwiera się w stosunku do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i są niezdolne do spłaty swoich zobowiązań. Często zdarza się, że takie osoby nie posiadają majątku, który mógłby zostać przeznaczony na spłatę wierzycieli, bądź pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, lecz to nie jest negatywną przesłanką uniemożliwiającą otwarcie takiego postępowania. W takiej sytuacji, po otwarciu postępowania, Skarb Państwa pokrywa koszty w imieniu Upadłego konsumenta.  Zgodnie z przepisami prawa upadłościowego głównym celem postępowania jest oddłużenie Upadłego. Takie postępowanie najczęściej kończy się częściowym bądź całkowitym umorzeniem zobowiązań Upadłego konsumenta. Kto może ogłosić upadłość konsumencką Upadłość konsumencką może ogłosić – jak sama nazwa wskazuje – konsument, […] (...)

08 Жовтень 2024
Propozycje układowe – najważniejszy dokument w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Марта Заруна

   Propozycje układowe to zdecydowanie najważniejszy dokument w postępowaniu restrukturyzacyjnym będący jednocześnie ofertą oraz obietnicą, którą przedsiębiorca składa swoim wierzycielom. Właściwie sporządzone, realistyczne i wykonalne propozycje układowe są kluczem do sukcesu w postępowaniu restrukturyzacyjnym, bowiem mogą przyczynić się do utrzymania przedsiębiorstwa na rynku oraz zabezpieczyć redystrybucję środków w ramach wykonania układu zabezpieczając ochronę słusznych praw wierzycieli. W niniejszym artykule pragniemy przybliżyć Państwu najważniejsze informacje w tym zakresie.  Spis treści: Propozycje układowe określają zasady i sposoby zaspokojenia zobowiązań dłużnika wobec jego wierzycieli. Innymi słowy jest to oferta porozumienia kierowana do wierzycieli zawierająca najważniejsze dla stron postanowienia, co do metod, terminów, wysokości i form rozliczenia. Propozycje układowe w postępowaniu restrukturyzacyjnym z uwagi na to, że co do zasady obejmuje ono szerszy wachlarz wierzytelności mają charakter znacznie bardziej złożony i umożliwiają zawarcie kompleksowego układu, nawet przy braku akceptacji ze strony niektórych wierzycieli. 2. Jaki jest cel składania propozycji układowych w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Jak wskazano […] (...)

23 Вересень 2024
Nadzorca sądowy w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Даніель Анісімович

   Zgodnie z ustawą prawo restrukturyzacyjne naczelnym celem postępowania jest uniknięcie upadłości. W czasie trwania postępowania restrukturyzacyjnego dłużnik wraz z organem pozasądowym dokonują szeregu czynności zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa dłużnika, aby mogło ono dalej funkcjonować w obrocie gospodarczym. Wyróżniamy następujące rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych: Postępowanie układowe oraz przyspieszone postępowanie układowe zostają otwarte na postanowienie Sądu. Sąd wydając postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego wyznacza również osobę Nadzorcy Sądowego. Kim jest Nadzorca Sądowy? Zgodnie z art. 23 Prawa Restrukturyzacyjnego postępowanie restrukturyzacyjne prowadzi się z udziałem nadzorcy, który może być nadzorcą układu lub nadzorcą sądowym albo zarządcy.. Nadzorca sądowy jest więc jednym z organów pozasądowych w postępowaniu restrukturyzacyjnego, który – jak sama nazwa wskazuje – sprawuje nadzór nad właściwym przebiegiem postępowania. Poza nadzorem nad postępowaniem nadzorca sądowy posiada też szereg uprawnień oraz obowiązków, które zostały zawarte w ustawie Prawo Restrukturyzacyjne. Przede wszystkim w wyżej wskazanych postępowaniach prawo do zarządzania przedsiębiorstwem zostaje ograniczone do […] (...)

17 Вересень 2024
Основні моменти податкових зобов'язань та заборгованості - що це таке? як їх перевірити? що з ними можна зробити?
Марта Заруна

   Beniamin Franklin w liście do Jean-Baptiste Leroy’a z 1789 napisał słynne zdanie „Na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”, które do dziś nie traci na aktualności, a nieuchronność podatków staje się bolączką wielu osób. Z danych resortu finansów wynika, że zaległości podatkowe Polaków w 2023r. przekroczyły 115 mld zł, z czego aż 81 % stanowią zaległości z tytułu podatku od towarów i usług VAT, zatem dotyczą w największym udziale przedsiębiorców. W niniejszym artykule przybliżamy najważniejsze kwestie dotyczące tego zagadnienia, w tym przede wszystkim odpowiadamy na pytanie czym jest zobowiązanie, a czym zaległość podatkowa, jak można je sprawdzić i jak można sobie z nim poradzić. Ad.1 Co to jest zobowiązanie podatkowe? Zadłużenie wobec Urzędu Skarbowego to sytuacja, w której podatnik ma niezapłacone zobowiązania podatkowe wobec administracji skarbowej. Ordynacja podatkowa definiuje zobowiązanie podatkowe jako wynikające z obowiązku podatkowego zobowiązanie podatnika do zapłacenia podatku na rzecz szeroko rozumianego państwa w wysokości, […] (...)

10 Вересень 2024
Провадження у справі про зміну заходів забезпечення позову
Марта Заруна

   Postępowanie o zmianę układu Tematyka, związana z długoterminową projekcją planów restrukturyzacyjnych, spotkała się z dużym zainteresowaniem naszych klientów. Warto podkreślić, że układ projektowany w postępowaniu restrukturyzacyjnym nie jest ostateczną konstrukcją – otwiera on przedsiębiorcom drogę do dalszych modyfikacji, gdy warunki finansowe ulegną zmianie. Z naszych obserwacji wynika, że nie wszyscy przedsiębiorcy, którzy są w trakcie realizacji układu, mają pełną świadomość tego rozwiązania oraz korzyści, jakie może przynieść.Zatwierdzony układ nie jest „zamkniętym” procesem, który musi się zakończyć realizacją negatywnego scenariusza w przypadku trudności finansowych. Przedsiębiorca, który zauważa, że jego dochody znacząco spadły w trakcie wykonywania układu, ma prawo złożyć wniosek o jego modyfikację. W dedykowanej przestrzeni zamieściliśmy wszystkie artykuły w tematyce zmiany układu, zapraszamy do zapoznania się z nimi. Postępowanie o zmianę układu część 1 Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego to pierwszy krok na drodze do odzyskania płynności i uniknięcia upadłości, a przyjęcie układu i jego prawomocne zatwierdzenie to ten moment, kiedy Przedsiębiorca […] (...)

06 Вересень 2024
Провадження у справі про зміну умов договору Частина 3
Марта Заруна

   Погляд з точки зору кредитора Пропонуємо вашій увазі наступну частину наших міркувань щодо зміни процедури розпорядження майном, цього разу звернену до кредиторів, які є найбільш важливими учасниками провадження, оскільки саме від них залежить доля зміни процедури розпорядження майном, а часто і подальше існування боржника. За статистикою, більшість проваджень про зміну процедури ініціюється внаслідок зменшення доходів підприємства-боржника, щоб отримати згоду кредиторів на таку зміну способу оплати, яка забезпечить подальше виконання зобов'язань і водночас буде прийнятною для кредиторів. Під час провадження у справі про зміну способу платежу раніше затверджений спосіб платежу залишається чинним і, в принципі, повинен бути виконаний боржником. Словосполучення "в принципі" з'являється не випадково, оскільки, незважаючи на відсутність положень, які прямо дозволяють боржнику призупинити виплату чергових платежів, на практиці це відбувається дуже часто і означає для кредиторів зменшення або, принаймні, тимчасове призупинення виплат, принаймні, на час провадження у справі про зміну процедури. Необхідно почати з роз'яснення наслідків затримки в [...] (...)

05 Вересень 2024
Заборгованість перед ZUS - що робити
Олександра Пакула

   Заборгованість по внесках до ZUS - що робити Якщо у вас є заборгованість по внесках до ZUS, важливо вжити негайних заходів для її погашення. Пам'ятайте, що для примусового стягнення заборгованості по внесках ZUS не потрібно звертатися до суду за платіжним дорученням або судовим рішенням. Якщо підприємець не сплачує внески вчасно, сплачує лише частину зобов'язання або не робить цього взагалі, ZUS спочатку надсилає нагадування. Якщо після нагадування платіж все ще не надійшов, ZUS може негайно розпочати примусове стягнення. Таке примусове виконання може бути здійснене майже миттєво, оскільки ZUS має право видати незалежний титул, на підставі якого він накладе арешт на банківські рахунки, заробітну плату і, в найгірших випадках, навіть на автомобілі або нерухомість. Що робити в такій ситуації? I. Виплата внесків до ZUS частинами Як можна виплачувати внески до ZUS частинами? Першим кроком має бути звернення до ZUS, щоб точно з'ясувати, яку суму Ви заборгували. Це можна зробити за допомогою: [...] (...)

03 Вересень 2024
Як ви перевіряєте свої борги?
Даніель Анісімович

   У ваші двері постукав судовий виконавець, який намагається продати ваше майно? Чи, можливо, вас переслідують колекторські компанії? Може статися так, що такі компанії зв'язуються з вами несподівано, і ви не знаєте, що робити. Може статися так, що ви забули про свій борг, а кредитори не нагадують вам про нього, а натомість одразу звертаються до суду або колекторської компанії. Ось як ефективно перевірити свій борг і що робити, щоб уникнути таких неприємних сюрпризів. ЗМІСТ: Звідки беруться борги, про які ви не знаєте? Будь-хто може опинитися в ситуації, коли він не знає про свої борги. Ці борги можуть виникнути з різних причин - від старих штрафів, неоплачених підписок до фінансового шахрайства. Ось чому варто регулярно перевіряти свій борговий статус. Так ви зможете швидко відреагувати і захистити себе від несподіваної реакції з боку кредиторів. Як перевірити, чи є у вас борги? Як ми вже згадували вище, варто регулярно перевіряти свої борги, щоб уникнути проблем [...] (...)

29 Серпень 2024

ПМР у засобах масової інформації

9+
років на ринку

100+
провадження

1000+
клієнти

Форма контакт

    Адміністратором ваших персональних даних, наданих у контактній формі, є PMR Restrukturyzacje S.A. з головним офісом у Варшаві. Надані персональні дані будуть оброблені з метою надання відповіді на Ваш запит. Інформація про ваші права, правові підстави для обробки ваших персональних даних та період, протягом якого ваші дані зберігаються "знаходяться тут.

    Дзвони:
    +48 22-30-05-105
    +48 22-30-05-106 (факс)

    Пиши:
    kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

    Приходьте до нас:
    Вулиця Проста, 70
    00-838 Варшава

    Години відвідування:
    З понеділка по п'ятницю: 9:00 - 13:00
    Середа: 13:00 - 16:00

    Знайдіть нас на Facebook

    Шукайте нас в Instagram

    PMR Restructuring S.A. @ 2024

    ukUkrainian