Z początkiem marca ruszyła Krajowa Administracja Skarbowa, której zadaniem jest zlikwidowanie luki podatkowej w budżecie państwa. Nowa administracja celno-skarbowa otrzymała szerokie uprawnienia, które budzą niepokój wśród przedsiębiorców i ekspertów od gospodarki.
Nowa służba celno-skarbowa będzie mogła kontrolować przedsiębiorców bez uprzedzenia, zarówno w firmie, jak i mieszkaniu prywatnym. Kontrolerzy mogą żądać ujawnienia wszystkich dokumentów przedsiębiorstwa, nawet tych objętych tajemnicą handlową. Wicepremier Mateusz Morawiecki, inaugurując działanie nowej służby, nie ukrywał, że ma ona sprawnie zabezpieczyć finanse publiczne. Funkcjonariuszy KAS porównał do szabli, która odbierze to, co wzięła obca przemoc (czyli przestępcy gospodarczy).
Państwo skuteczne, a nie sprawne?
Waldemar Pawlak, były premier i minister gospodarki, zwraca uwagę na jeden z trzech głównych celów, jaki rząd PiS wpisał do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli „skuteczne państwo”.
Były premier dodaje, że zna przypadek, w którym urząd tak skutecznie kontrolował przedsiębiorców, że w jego rejonie zamarła wszelka działalność gospodarcza, a na koniec zlikwidowano sam urząd.
Kłopoty ze zwrotem VAT
Wszystko wskazuje na to, że obawy te nie są bezpodstawne. Na początku kwietnia wniosek o upadłość złożyła spółka MGM SA, która utraciła płynność finansową mimo zysków, które stale osiąga. W ubiegłym roku fiskus zablokował jej ok. 24 mln zł i wstrzymał zwrot VAT na kwotę ok. 9 mln zł. Nie pomógł wyrok sądu odwieszający blokadę środków MGM.
Prawnicy z kancelarii Реструктуризація ПМР SA przyznają, że często spotyka się sytuacje, w których przedsiębiorcy w wyniku kontroli organów skarbowych tracą płynność finansową. W wielu przypadkach grozi to niewypłacalnością, a często wręcz prowadzi do tego.
Wszczęcie wobec przedsiębiorców kontroli, które mają ustalić, czy prawidłowo rozliczył on podatek VAT, wiąże się często ze wstrzymaniem zwrotu nadwyżki podatku, który zapłacił właściciel firmy. Przedsiębiorca trwa wtedy w zawieszeniu aż do czasu zakończenia postępowania, co ma wpływ na kondycję jego firmy oraz jej rentowność w kolejnych miesiącach.
Дзвони:
+48 22-30-05-105
+48 22-30-05-106 (факс)
Пиши:
kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl
Приходьте до нас:
Вулиця Проста, 70
00-838 Варшава
Години відвідування:
З понеділка по п'ятницю: 9:00 - 13:00
Середа: 13:00 - 16:00
Знайдіть нас на Facebook
Шукайте нас в Instagram
PMR Restructuring S.A. @ 2024