Find us on Facebook

Find us on Instagram

PMR in the media: 1716

Company on the Brink of Bankruptcy. Crisis or New Opportunity for Success?

Analysis of data on the phenomenon of company bankruptcy in Europe, according to available records, allows us to conclude that the scale of the phenomenon of bankruptcy in Poland is not as large as in western European countries. Therefore, is bankruptcy as the end of a company's existence perceived in the same way in Europe? Are there tools protecting against bankruptcy and do entrepreneurs use them?

In Europe, around 30% of new companies go out of business in their first three years. Within five years, this percentage rises to around 50%. Estimates suggest that annually around 1 in 10 companies may go out of business for a variety of reasons, including bankruptcy.

Rok 2024 pokazał, iż od sześciu kwartałów rośnie liczba wniosków o upadłość unijnych przedsiębiorstw. Compared to the last quarter of 2023, the number of insolvencies increased by 8.4 per cent, reaching its highest level since data collection began in 2015, Eurostat reported. An analysis of insolvencies by activity shows that all sectors of the economy saw an increase in insolvencies in the second quarter of 2023 compared to the previous quarter of '23.

The largest number of insolvencies was recorded in the sectors:
- accommodation and food services (+23.9 per cent),
- transport and storage (+15.2%)
- and education, healthcare and social activities (+10.1 per cent).

According to preliminary statistics, w lutym 2024 liczba złożonych wniosków o upadłość zgodnie z normalnymi przepisami wzrosła o 18,1 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. W styczniu 2024 wzrost ten wyniósł 26,2 procent.

Według oficjalnych danych w 2023 roku wniosek o upadłość złożyło w Niemczech 17 814 firm, co oznacza wzrost o ponad jedną piątą (22,1 proc.) w porównaniu z rokiem poprzednim. Dla porównania: w roku 2009, w czasie kryzysu finansowego i gospodarczego, niemal 33 tys. firm w Niemczech popadło w trudności finansowe.

Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) są bardziej narażone na upadłość niż większe firmy, ze względu na mniejsze zasoby finansowe i większą wrażliwość na zmiany rynkowe.

Despite the difficulty in obtaining accurate figures, there is a broad consensus that business failures are a common phenomenon across Europe, and their number is closely linked to the economic condition and government policy. Entrepreneurs need to be aware of the risks and take steps to minimise the chances of failure.

Bankruptcy firm w Polsce jest zjawiskiem, które jest monitorowane przez różne instytucje i agencje. W ostatnich latach liczba upadłości firm w Polsce kształtuje się na poziomie:

I-VI 2024219 bankruptcies
2023409 bankruptcies
2022362 bankruptcies
2021404 bankruptcies
2020587 bankruptcies

The perception of corporate insolvency in Europe varies by country, business culture and legal framework. Każdy kraj w Europie ma swoje unikalne przepisy dotyczące upadłości. Na przykład, Niemcy mają dobrze zdefiniowane prawo insolwencyjne, które kładzie nacisk na restrukturyzację i zachowanie przedsiębiorstw, podczas gdy prawo upadłościowe w Wielkiej Brytanii jest bardziej elastyczne i stara się zbalansować interesy wierzycieli oraz dłużników. Kultura biznesowa w takich krajach jak Francja, Hiszpania czy Włochy, pokazuje iż upadłość niesie ze sobą pewne piętno ale nie jest postrzegana jako porażka biznesowa.

In contrast, in Nordic countries such as Sweden and Finland, bankruptcy is more often seen as part of the business life cycle and not necessarily as a final failure. In Anglo-Saxon countries such as the UK and Ireland, the approach to bankruptcy is more pragmatic. Entrepreneurs who have experienced bankruptcy are often more likely to be given a second chance, which promotes innovation and risk-taking.

In some European countries, there are well-developed programmes to support companies in financial difficulty. Na przykład, we Francji funkcjonują mechanizmy, które mają na celu ochronę firm przed upadłością poprzez umożliwienie restrukturyzacji długu. Unia Europejska podejmuje kroki w kierunku harmonizacji przepisów dotyczących upadłości. Już w 2019 roku wprowadzono dyrektywę w sprawie ram restrukturyzacji prewencyjnej, która ma na celu ułatwienie restrukturyzacji zadłużonych przedsiębiorstw w całej Europie, zanim dojdzie do ich upadłości. W Polsce w 2016 roku zaczęło obowiązywać Prawo Restrukturyzacyjne którego nadrzędnym celem jest ochrona przedsiębiorstw przed upadłością.

Bankruptcy, as the termination of a company, is viewed differently in different European countries, zależnie od lokalnych przepisów, kultury biznesowej oraz podejścia do ryzyka i przedsiębiorczości, natomiast powinniśmy jako społeczeństwo pamiętać, iż jest to normalny cykl życia firmy i nie wiązać upadłości z osobistymi porażkami. W szczególności ważna jest edukacja, gdyż olbrzymi odsetek przedsiębiorców nie ma świadomości co do istniejących narzędzi wsparcia a czasami z obawy przed porażką boi się z nich korzystać.

Sytuacja kryzysowa w firmie jest często postrzegana jako porażka, which can cause feelings of shame, as many entrepreneurs equate their professional success with their personal value, so failure can hit their self-esteem.

Oczywiście jako przedsiębiorcy stawiamy przed sobą ambitne cele co sprawia, że niepowodzenia są trudne do zaakceptowania. Porażka biznesowa firmy najczęściej prowadzi do poważnych problemów finansowych, co dodatkowo pogłębia uczucie wstydu. Utrata środków finansowych swoich własnych lub innych osób (np. inwestorów, rodzin) może wywoływać poczucie odpowiedzialności i winy. Przedsiębiorcy często obawiają się, że będą oceniani przez rodzinę, przyjaciół, pracowników i kolegów z branży. W takich sytuacjach lęk przed utratą reputacji i zaufania prowadzi do ukrywania porażek. Nie bez znaczenia jest fakt, iż niepowodzenia w biznesie przenoszą się na sferę prywatną co pogłębia kryzys. Takie zachowania nie pozwalają na działanie w celu ochrony i wyjścia z sytuacji kryzysowej. Zauważenie problemu, jasna komunikacja, szukanie rozwiązań to droga do osiągnięcia celu.

In recent years, attitudes to failure have begun to change in many circles. Many companies and business communities are beginning to recognise the value of learning from mistakes. Entrepreneurial associations are emerging, where sharing experiences, learning, mutual support, and positive attitudes are principles that help entrepreneurs grow. As an entrepreneur, I belong to a group of https://bniwoman.pl where the exchange of experience, mutual action for business development, learning, support are core values. 

Entrepreneurs these days have access to support and mentoring networks, that help them deal with and learn from failure. Failure is increasingly seen as an integral part of the innovation and entrepreneurial process and this is something we should strive for. The growing interest in positive psychology and building mental resilience is helping entrepreneurs to cope better with failure.

Although the shame associated with failure within the company is still common, changing attitudes to failure are helping entrepreneurs to cope better. Entrepreneurs who are able to learn from their mistakes and keep trying are often successful in the long term.

Reakcja na crisis in the company wymaga przemyślanego i systematycznego podejścia, które pozwoli zminimalizować szkody i przywrócić normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa a w przypadku, kiedy sytuacja ekonomiczna na to wskazuje, należy ogłosić upadłość z jednoczesnym działaniem dla ochrony przed odpowiedzialnością zarządu za zobowiązania firmy.

Here are the basic steps to take if you notice problems in your company:

  1. Assessment of the situation:
    a) Gather information about the problem,
    b) Zidentyfikuj przyczyny kryzysu oraz jego potencjalny wpływ na firmę,
    c) Contact a professional Restructuring Advisor,
  2. Preparation of a common architecture for restructuring operations/ bankruptcy where appropriate
  3. Development of consistent internal and external communication
  4. Develop an action plan that includes short-term and long-term steps
  5. Prepare a restructuring plan and identify the tools to be used to achieve the restructuring objective,
  6. Implementation of actions,
  7. Monitoring of activities,
  8. Willingness to make changes to the plan if the situation requires it,
  9. Evaluation of the effects of the measures taken,
  10. Wprowadź zmiany w procedurach firmy, aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości.

It is important to act quickly, but at the same time to analyse each step carefully. Kluczowe jest również utrzymanie otwartej i transparentnej komunikacji z wszystkimi zainteresowanymi stronami. Jako Kancelaria PMR Restrukturyzacje aktywnie wspieramy przedsiębiorców nie tylko w samej drodze restrukturyzacyjnej, ale również w wielu innych kluczowych obszarach. Nasz zespół doświadczonych ekspertów pomaga w efektywnej komunikacji z wierzycielami, co jest nieodzownym elementem udanej restrukturyzacji. Dzięki naszym profesjonalnym usługom przedsiębiorcy mogą liczyć na negocjacje korzystnych warunków spłaty zobowiązań oraz budowanie konstruktywnych relacji z wierzycielami. Ponadto, oferujemy szeroko zakrojone wsparcie biznesowe, doradzając w kwestiach strategicznych, operacyjnych i finansowych, co umożliwia przedsiębiorcom nie tylko przetrwanie trudnych chwil, ale także dynamiczny rozwój i osiąganie długoterminowych celów.

Należy pamiętać, iż Doradca Restrukturyzacyjny to specjalista, który może odegrać kluczową rolę w pomocy firmie znajdującej się w trudnej sytuacji finansowej. Zarówno małe jak i duże problemy w firmie wymagają spojrzenia z zewnątrz. Myślenie, iż sam wiem najlepiej, najlepiej znam swoja firmę (pomimo, iż jest to prawda) w takiej sytuacji nie jest dobre. Sytuacja stresowa, pogłębiający się kryzys, często problemy finansowe wymagają wsparcia ze strony Doradcy Restrukturyzacyjnego.  Pamiętajmy, iż w takich sytuacjach dochodzą dodatkowe obowiązki, które pomimo chęci nie są możliwe do przeprowadzenia przez samego przedsiębiorcę w odpowiednim przedziale czasowym. A jak wiemy nie możemy czekać, musimy działać.

Doradca Restrukturyzacyjny przeprowadzi szczegółową analizę finansową firmy, identyfikując kluczowe problemy finansowe i operacyjne. Together with the entrepreneur, he or she will identify the causes of the problems, such as excessive debt, liquidity problems, management errors, declining sales or changes in the company's external environment. He then develops a detailed restructuring plan, which may include cost reduction, debt restructuring, changes to the organisational structure, optimisation of operational processes and a timetable for action, indicating specific steps to be taken within a specific timeframe.

If negotiations with creditors are required in order to obtain more favourable debt repayment conditions, such as a reduction in interest rates, an extension of the repayment period or a write-off of part of the debt, the adviser as a professional external specialist, often working alongside negotiators, is able to achieve much more than the entrepreneur himself.

Należy też pamiętać, iż Doradca Restrukturyzacyjny, występujący jako organ sądu w postępowaniach restrukturyzacyjnych (nadzorca sądowy, zarządca sądowy) przeprowadzi przedsiębiorcę przez proces zarówno restrukturyzacji sądowej jak i pozasądowej. W tzw. simplified restructuring (postępowanie o zatwierdzenie układu) to doradca w 95% prowadzi proces restrukturyzacji firmy a Sąd jedynie zatwierdza układ z wierzycielami zawarty w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Dzięki współpracy z doradcą mamy pewność, że wszystkie działania restrukturyzacyjne są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa, minimalizując ryzyko prawne.

Doradca restrukturyzacyjny to kluczowy partner w procesie naprawy firmy, which provides the necessary knowledge, experience and support to enable the company to overcome its difficulties and compete in the market. In the event that the company's existence has to be terminated by declaring bankruptcy, this should also be prepared in the cooperation with the Restructuring Advisorso as not to incur risks. 

Dostępne dane dotyczące upadłości firm zarówno w Polsce jak i w Europie pozwalają na wyciągnięcie wniosków, iż kryzys w firmie jest naturalnym zjawiskiem, a jak go przejdziemy zależy bezpośrednio od nas samych. Individual countries in Europe, including Poland, have the tools to prevent bankruptcy and keep a company on the market if economic considerations allow it. Conscious management and taking action in a crisis situation allows to achieve the goal that has been set.

PMR in the media

9+
years on the market

100+
proceedings

1000+
customers

Form contact

    The administrator of your personal data provided in the contact form is PMR Restrukturyzacje S.A. with its registered office in Warsaw. The personal data provided will be processed in order to respond to your enquiry. Information about your rights, the legal basis for processing your personal data and the period for which your data is stored "are located here.

    Call:
    +48 22-30-05-105
    +48 22-30-05-106 (fax)

    Write:
    kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

    Visit us:
    70 Prosta Street
    00-838 Warsaw

    Visitor hours:
    Mon-Fri: 9:00 - 13:00
    Wednesday: 13:00 - 16:00

    Find us on Facebook

    Find us on Instagram

    PMR Restructuring S.A. @ 2024

    en_GBEnglish